Na czym polega wycena przedsiębiorstw?

Co jest majątkiem? Nieruchomości – domy, mieszkania, grunty. Ruchomości – samochody, motocykle, łodzie. Wartość intelektualne – patenty, wynalazki, projekty. Dzieła sztuki i prawa autorskie – do napisanych książek, utworów muzycznych, filmy, scenariusze. Majątkiem może być również przedsiębiorstwo. Podczas gdy raczej łatwo jest określić wartość wyżej wymienionych rzeczy, o tyle wartość przedsiębiorstwa nie jest prosta ani oczywista do oszacowania. Aby uzyskać najbardziej miarodajną cenę firmy, przeprowadzana jest profesjonalna wycena przedsiębiorstwa. Jest ona wykonywana w kilku przypadkach.

• Chęć sprzedaży firmy lub udziałów w niej – jeśli zamierzasz sprzedać swoje przedsiębiorstwo, ale nie wiesz za jaką cenę, pomoże ci jego wycena. Dzięki niej będziesz wiedzieć, jakiej ceny żądać od potencjalnych kupców – za całość lub swój udział w firmie.

• Zaciągnięcie kredytu – czasami banki uzależniają przyznanie kredytu od wartości firmy. Wówczas wycena przedsiębiorstwa wykonywana jest przez bankowych ekspertów i rzeczoznawców.

Co jest potrzebne do przeprowadzenia wyceny przedsiębiorstwa?

Aby wycena mogła zostać wykonana, rzeczoznawcy muszą mieć dostęp do wszystkich dokumentów księgowych. Na ich podstawie oszacują obroty firmy, wydatki i dochód. Na majątek przedsiębiorstwa składają się również środki trwałe, oszczędności, wartość intelektualna oraz ruchomości i nieruchomości. To wszystko musi zostać ze sobą zsumowane. Wycena przedsiębiorstw zajmuje tym więcej czasu, z im większą firmą mamy do czynienia. Wykonanie takiej wyceny mogą również zlecić udziałowcy firmy. Jest to dobra metoda aby poznać i ocenić sposób zarządzania nią. Jeśli aktualna wycena będzie niższa od poprzedniej, stanowi to sygnał do dokładniejszego przyjrzenia się zarządzaniu przedsiębiorstwem. Może bowiem dochodzić w nim do niegospodarności ze strony zarządzających nim.podział majątku Szczecin

ADRES
ul. Monte Cassino 20/4
70-467 Szczecin

KONTAKT
Email: biuro@kde.com.pl
Phone: +48 535 835 345
Phone: +48 691 143 891

Tagi

  • Podział majątku Szczecin
  • Podział majątku Stargard
  • Wycena podział majątku Szczecin
  • Wycena przedsiębiorstw Szczecin